Přehled akcí

DAVID STYPKA & BANDJEEZ
DAVID STYPKA & BANDJEEZ #ukl2018
Datum konání: 31. 07. 2018

Místo konání: Nádvoří MěÚ | na stání

Čas: 19:00 | V případě nepříznivého počasí se koncert koná v prostorách kinosálu MKZ Uničov o půl hodiny později.

Vstupné: 100 Kč, doprodej vstupenek na místě +50 Kč

 Možná to nebude láska na první poslech. Hudba Davida Stypky vám nerozevře svou náruč hned při prvním setkání, naopak se ze začátku může zdát vlastně docela odtažitá, pokrytá ochrannou vrstvou, kterou se napřed musíte prokousat, abyste se dostali až k jejímu jádru. Je v ní cosi ponurého a tajemného, co vás nechce jen tak snadno pustit blíž. Ale čím hlouběji se do ní ponořujete, tím přátelštější vztah si k ní získáváte.

Stypka sice není žádný nováček, se svou kapelou Bandjeez vydal už před třemi lety album Čaruj, většího zájmu se ale dočkal až loni díky EP Jericho a singlu Vrány taky. A sympatické je, že i když by si jako výhradní autor textů i hudby a zpěvák s výrazným hlasem mohl dovolit vystupovat pouze pod svým jménem, Bandjeez si v názvu ponechal. Album obsahuje všechny čtyři písničky z loňského EP a se sedmi dalšími vytváří koncept desky plné strachu. V době, kdy strach číhá všude okolo nás, je to nesmírně silné téma, které Stypka rozpracovává do nejrůznějších podob.

Hned v úvodní Neboj sice s vervou zpívá "Vypadá to, že tě černá dostala...", vzápětí ale dodává: "Neboj, to bude dobrý". Žádný strach, David Stypka zpívá o strachu tak, že z jeho písniček po nocích do polštáře plakat nebudete. Naopak třeba aktuální singl Jericho má tak zpěvnou melodii, že všechny smutky přebije. Stejně jako u jiných skladeb tu vyniká Stypkův nejvýraznější nástroj - jeho fantastický hlas, se kterým umí pracovat naléhavě, a přitom stále přirozeně, bez přehnaného patosu. Uhrančivý je i způsob, jakým nás mystifikuje, že "Láska není" ve stejnojmenné písni. Láska totiž samozřejmě je a zpěvák ji chce svou nahořklou poetikou v lidech znovu probudit.
 Na výpis akcí